Najważniejszymi osiągnięciami tego projektu było: wykonanie objętościowego wzmocnienia podłoża gruntowego dla stabilizacji osuwiska powodującego stopniową degradację lokalnej drogi publicznej, oraz realizacja w wymagającym terenie – sąsiedztwo rozłożystych drzew w skrajni maszyny.
Projekt
W wyniku szkodliwego działania wód opadowych i gruntowych wynikającego z ukształtowania terenu oraz budowy i właściwości podłoża gruntowego, dochodziło do ruchu masowego korpusu drogi powiatowej 2180D w rejonie miejscowości Bieniowice, co prowadziło do cyklicznej degradacji nawierzchni drogi. Fragment drogi przebiega na skarpie pradoliny rzeki Kaczawy. Lokalna deniwelacja terenu osiąga ok 9m w tym 6m do korpusu drogi. Inwestor postanowił przebudować drogę w tym zmienić jej geometrię w planie, wzmocnić podłoże, zastosować nowoczesną nawierzchnię oraz lepiej ująć i odprowadzić wodę z drogi i jej otoczenia.
Wyzwanie
Realizacja robót w trudnej lokalizacji. Na skraju platformy rośnie rząd stuletnich dębów podlegających ochronie. Występowała konieczność odpowiedniego ustawienia wiertnicy dla wykonania skrajnych kolumn, tak aby nie uszkodzić zarówno drzew jak i sprzętu oraz do minimum ograniczyć niezbędne podcięcia konarów drzew.
Rozwiązanie
Zaprojektowano 634 kolumn DSM Φ800mm o długości L=3,30 m rozłożonych w regularnej siatce trójkąta równobocznego o boku 1,80 m. Wzmocnione podłoże gruntowe zwieńczono warstwą transmisyjną-geomateracem złożonym z kruszywa łamanego i go siatki wysokiej wytrzymałości. Wzmocnienie posłużyło realizacji całkowicie nowej nawierzchni drogowej, która przez lata będzie służyć okolicznym mieszkańcom.